Vezirköprü Soğuk Hava Deposu Projesi İmzalandı

Başkanlığımız ile Vezirköprü Belediyesi işbirliği ile gerçekleştirilen ve çevre ilçelere de hizmet verecek olan “Soğuk hava deposu ve sebze meyve hali projesi” imza töreni Samsun Vezirköprü’de yapıldı. Törende Başkanımız Sn. Ekrem YÜCE ve Vezirköprü Belediye Başkanı Sn. İbrahim Sadık EDİS arasında protokol imzalandı.

Törende konuşan Başkanımız Sn. Ekrem YÜCE, Vezirköprü Belediyesi ile işbirliği içerisinde yapılacak proje de, 2400 ton kapasiteli soğuk hava deposu ve 1500 ton kapasiteli sebze meyve halinin Vezirköprü ve çevre illere hizmet edeceğini belirtti.

Konuşmasında başkanımız Sn. Ekrem YÜCE, “Vezirköprü soğuk hava deposu ile bölgede üretimi yapılan tarımsal ve hayvansal ürünlerin depolama sorunlarının çözülmesi ve pazar olanaklarının arttırılması birinci nihai hedefimizdir. Bu sayede üreticilerimizin gelirini ve ürün çeşitliliğini arttırmak, bölgedeki esnaflarımızın pazar sıkıntısının giderilmesi ikinci nihai hedefimizdir. Ayrıca İlçe sınırları içerisinde yer alan Altın Kaya HES Barajında tatlı su balıkçılığı doğal olarak yapılmaktadır. Avlanmanın yasak olduğu dönemde yasak avcılık önlenecek olup soğuk hava deposunda bekletilen ürünler daha iyi bir fiyatta pazar alanı bulacaktır.

Projede 10 adet (12*12) 144 m2’lik soğuk hava odası bulunmaktadır. Odaların tamamı meyve ve sebzelerin soğuk muhafazası için    -4/+4 derecede hem de donmuş ürün muhafazası yapılabilmesi amacıyla -24/-18 derecede olacak şekilde çift rejimli olarak projelendirilmiştir. Ayrıca meyvelerin -40 derecede şoklanarak donmuş muhafazasının yapılabilmesi için 1 adet şoklama ünitesi ve meyvelerin ön soğutmaya tabi tutulması için 1 adet ön soğutma odası konulmuştur. Ayrıca ürünlerin tasniflenerek paketlenmesine imkân sağlanması amacıyla 360 m2’lik işleme alanı oluşturulmuştur.

Ayrıca 1.920 m² alanda 1.500 ton kapasiteli 11 bölmeden oluşan meyve ve sebze hali inşaatı da yapılacaktır.” Dedi.

İmza törenine Başkanımız Sn. Ekrem YÜCE, Vezirköprü Belediye Başkanı Sn. İbrahim Sadık EDİS Belediye Başkan Yardımcısı Sn. Salih SEFACI, Ekonomik Kalkınma ve Proje Uygulama Koordinatörümüz Sn. Şeref DEMİR, Japonya’dan JICA temsilcisi İdeo Kikuchi ve davetliler katıldı. Program sonunda Belediye Başkanı İbrahim Sadık EDİS tarafından Başkanımız Sn. Ekrem YÜCE’ye tablo hediye edildi.

Haberler